Radioodtwarzacze 2 DIN powracają!

Te "radia" wielkości, a raczej "wysokości" 2x większej niż standardowe samochodowe odtwarzacze przebojem wdzierają się na rynek. Coraz więcej bowiem samochodów dostępnych na europejskich rynkach pochodzi z dalekiego wschodu gdzie ten rozmiar radia jest standardem. Wystarczy wspomnieć takie marki jak Subaru, Kia, Hyundai czy Suzuki. Wiele marek ze starego kontynentu i z za oceanu również w stosunkowo łatwy sposób zaakceptuje taki wymiar. Dzieje się tak także za przyczyną nie tyle ponownego wzrostu popularności dostępnych już od dłuższego czasu modeli, wyposażonych najczęściej jednocześnie w odtwarzacz kaset i płyt CD (nie cieszyły się w Europie wielkim powodzeniem), ale dzięki możliwości zgrupowania w jednej obudowie prawdziwego multimedialnego centrum! Większe gabaryty umożliwiają bowiem zaprojektowanie takich STACJI (nazwa radio nie bardzo tu już pasuje).

Przydatność takiego urządzenia omówimy na przykładzie modelu JVC KW-AVX700.W miejscu czołowego panela, który we wcześniejszych modelach tej wielkości mieścił zazwyczaj spory wyświetlacz oraz szczeliny napędu kaset i CD specjaliści z zaprojektowali 6.5" kolorowy panoramiczny ekran LCD o wyśmienitej rozdzielczości. Wyświetlacz służy jako centrum informacyjne, a dzięki jego gabarytom i jakości informacje podawane są wyjątkowo obszernie i jednocześnie niezwykle czytelnie. Jednak szkoda byłoby go wyłącznie tylko do wyświetlania listy plików MP3 czy też dostępnych i zaprogramowanych stacji radiowych ekran jest tu przede wszystkim po to by zachwycić detalicznością i paletą barw przy odtwarzaniu filmów lub koncertów z płyt DVD, a także zdjęć w formacie JPEG.

Za wyświetlaczem mieści się szczelina napędu DVD oraz miejsce na kartę SD, do których dostęp uzyskujemy naciskając przycisk "open" znajdujący się na listwach podstawowych przycisków operacyjnych znajdujących się po obu stronach wyświetlacza. Mechanizm opuszcza ekran umożliwiając nam dostęp do obu napędów, a zaraz po wsunięciu płyty ponownie umieszcza go na swoim miejscu. I wydawać by się mogło, że to wszystko. A jednak największe "skarby" AVX700 kryje w swoim wnętrzu i w strukturze menu...

AVX700 wyposażona jest w przetworniki C/A o rozdzielczości 24 bitów kultowej firmy Burr Brown umożliwiające odtwarzanie formatu DVD-Audio. Napęd w JVC odtwarza również takie standardy jak wspomniany wcześniej MP3 + GIGA MP3, WMA, WAV oraz DivX z polskimi napisami.

Ale to wciąż nie wszystko... by cieszyć się pełnią możliwości formatu DVD urządzenie zostało wyposażone w zaimplementowany pełny dekoder i przedwzmacniacz dźwięku przestrzennego pracujący w standardzie Dolby Digital 5.1 oraz DTS. Wystarczy więc oprócz głośników przód i tył podłączyć do AVX700 głośnik centralny (np. dostępny w ofercie JVC model CS-CN100) oraz subwoofer (oba przez dedykowane im wyjścia "cinch") by cieszyć się pełnym przestrzennym dźwiękiem jaki znamy z kin. Pamiętajmy, że najczęściej wymaga to dokupienia drogiego procesora dźwięku).

Zaimplementowany procesor DSP ma możliwość ustawiania odległości pomiędzy poszczególnymi głośnikami a słuchaczem. W skrócie polega to na budowie idealnego trójkąta stereo poprzez wirtualne odsunięcie głośników po lewej stronie na tą samą odległość od słuchacza co głośniki po prawej stronie. Pozwala to na ustawienie dźwięku w zakresie lokalizacji źródeł (scena) oraz wrażeń przestrzennych. A jeśli już o ustawianiu dźwięku - tu AVX700 daje doświadczonym użytkownikom potężne narzędzia: 7 pasmowy equalizer (z zaprogramowanymi ustawieniami dla różnych gatunków muzyki oraz możliwością zaprogramowania do 4 własnych ustawień), wbudowane filtry HP/LP (zwrotnice na głośniki i subwoofer) oraz możliwość zmiany natężenia i fazy pracy subwoofera bezpośrednio z menu (tzw. pełne sterowanie subwooferem).

Dzięki tej olbrzymiej mnogości funkcji zaawansowany użytkownik może zrobić z dźwiękiem co tylko zechce. Tym samym dopasowanie brzmienia do własnych preferencji i warunków akustycznych panujących w aucie staje się bardzo proste.

Rodzice podróżujący z dziećmi z pewnością pokochają funkcję DUAL ZONE. Pozwala ona wyświetlać na dodatkowym monitorze umieszczonym z tyłu film DVD (w naszym przykładzie będą to bajki) z dźwiękiem podawanym na słuchawki bezprzewodowe (AVX700 może włączyć na nich funcję dźwięku przestrzennego Headphone Surround) przy jednoczesnym odtwarzaniu muzyki z np. ulubionej stacji radiowej poprzez system głośników w samochodzie. Tak więc pociechy z pewnością nie zakłócą rodzicom długiej podróży na zasłużony urlop.

O takich standardowych elementach jak dodatkowe wyjścia i wejścia audio/video, wzmacniacz 4x50W, bufor antywstrząsowy czy wygodny w obsłudze pilot bezprzewodowy nie musimy już wspominać.

Droga do pełnej rozrywki na pokładzie naszego samochodu jest zatem prosta. Konfiguracja całego systemu odbywa się dzięki dobrze zaprojektowanemu interfejsowi menu, który po kilku ćwiczeniach "otwiera swoje podwoje" także mniej doświadczonym użytkownikom. Dzięki przemyślanemu pogrupowaniu funkcji menu mamy możliwość ustawienia wszystkich parametrów systemu.

Suchy przekaz nie oddaje jednak radości jakiej dostarcza samo urządzenie. Nikt w samochodzie nie będzie się nudził. Jakość dźwięku i obrazu jest na doskonałym poziomie, mnogość konfiguracji i możliwości rozbudowy systemu są doskonałe. Jeśli do tego dołożymy pełne wyposażenie i możliwość kontroli dźwięku dzięki zaimplementowanym narzędziom uzyskamy stację doskonałą, za bardzo rozsądną cenę.

Z przytoczonego opisu wynika jasny wniosek - rozmiar 2-DIN daje nowe możliwości i pozwala umieścić w jednym urządzeniu wszystkie funkcje profesjonalnego sprzętu audio i video - bez kompromisów.

Opracowanie: Piotr Pawłowski, JVC Polska