Jak wybrac radio

Wybieramy radio samochodowe Przed zakupem radia należy poznać jego możliwości techniczne. Ten tekst powinien ułatwić zakup radia. Kiedy szukasz podstawowego radia...

1. Radio markowe
Zalecamy unikanie produktów bez nazwy. Nie wiele więcej kosztuje produkt, tak uznanych firm jak Sony, JVC, Pionieer, ich wybór pozwoli uniknąć problemów podstawowych typu, działa czy nie działa, stacje radiowe poza miastem są czy nie. Wybór wymienionych marek to gwarancja nie posiadania tak elementarnych problemów.

2. Radio CD czy kasetowe?
Odpowiedź jest jedna radio CD. O radiu kasetowym trzeba zapomnieć, kaseta magnetofonowa jako nośnik wychodzi z użycia. Statystyki sprzedaży są jednoznaczne i mówią producentom, że radioodtwarzaczy kasetowych nie warto produkować.

3. Podstawowe radio CD czy posiadające możliwość odtwarzania plików MP3 i WMA?
Najnowsze formaty kompresji danych umożliwiają wielogodzinne odtwarzanie muzyki i innych plików, bez zauważalnej utraty jakości, eliminując potrzebę stosowania zmieniaczy płyt CD. Ceny tych radioodtwarzaczy tak się wyrównały, że nie warto rezygnować w radiu samochodowym z możliwości odtwarzania skompresowanych plików.

4. Wielofunkcyjna gałka
Gałka znakomicie podnosi ergonomię i ułatwia obsługę podstawowych funkcji radioodtwarzacza. Polecamy wziąć to pod uwagę przy wyborze radia.

5. Wejście AUX lub złącze USB
Od czasu rozpowszechnienia się osobistych odtwarzaczy muzyki z pamięcią wewnętrzną, podstawowym elementem radia staje się zewnętrzne wejście AUX lub złącze USB na przednim panelu umożliwiające podłączenie takich urządzeń. Nie rezygnuj z wejścia AUX lub USB. Wybierając radio wyższej klasy...
Oprócz wyżej wymienionych tematów, na których skupialiśmy się przy wyborze radia podstawowego, kupując radio w klasie wyższej należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

1. Czy radio posiada wzmacniacz mocy typu MOS-FET
Tranzystory wykonane w nowej technologii MOS-FET zapewniają szybkie przełączanie, precyzyjny dźwięk, wprowadzają przy pracy wzmacniacza mniej zniekształceń. Są również bardziej stabilne termicznie i tym samym zapewniają uzyskiwanie większych mocy.

2. Czy radio posiada przetwornik cyfrowo-analogowy wysokiej jakości
Przetwornik C/A decyduje o jakości dźwięku odtwarzanego z płyt CD.
Odczytany sygnał należy zamienić z postaci cyfrowej do postaci analogowej zrozumiałej dla ludzkiego ucha. Proces konwersji jest krytyczny i wnosi nieraz w tańszych rozwiązaniach spore zakłócenia oraz szumy. Ważne więc jest jaki przetwornik cyfrowo-analogowy posiada radio. Wyróżniającymi się jakością są przetworniki Burr-Brown.

3. Czy radio posiada wyjścia na zewnętrzny wzmacniacz
Radio powinno posiadać minimum 1 parę, a lepiej 2 pary gniazd, umożliwiających rozbudowę systemu o zewnętrzne wzmacniacze dwu lub cztero kanałowe. Dobrze jest kiedy jedna para wyjść, posiada dodatkowy, przełączany filtr do sterowania subwooferem.

4. Czy radio posiada dodatkowe wyjścia tylko dla głośnika basowego
W radioodtwarzaczach wysokiej klasy spotyka się też dodatkowe, osobne wyjścia specjalnie dla subwoofera (trzecia para wyjść). Umożliwia to podłączanie wzmacniaczy, w których brakuje wbudowanych filtrów i regulacji np. poziomu, częstotliwości i fazy.

5. Fabryczne sterowanie
Czy radio posiada możliwość współpracy poprzez interfejs z fabrycznym sterowaniem z koła kierownicy samochodu, co jest wygodne, a przede wszystkim bezpieczne dla kierowcy.